TR | EN
Dünyada nadir yapılan Aorta Bikarotid Greft bypass ameliyatı Medicine Hospital’de gerçekleştirildi
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dünyada nadir yapılan Aorta Bikarotid Greft bypass ameliyatı Medicine Hospital’da gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Hastanesi Medicine Hospitalda Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde Takayasu Arteritine bağlı bilateral Karotis Arter stenozu (her iki şah damar tıkanıklığı) tanısı alan hastaya, dünyada nadir yapılan Aorta bikarotid greft bypass (Aortadan heriki şah damarına suni damar ile by-pass ) ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.

İstanbul Atlas Üniversitesi Medicine Hospital’da, romatizmal bir hastalık olan Takayasu arteritine bağlı baş dönmesi ve bayılma şikayetleri ile gelen Sawsan MONSOUR  isimli hasta, Üniversitemiz Kurucu Rektörü ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Batuhan Özay’ın önderliğinde Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Tanrıverdi ve Dr. Öğretim Üyesi Zeki Kılıç  ile beraber gerçekleştirilen başarılı bir ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Dr. Tanrıverdi: ‘Takayaşu hastalığı, otoimmün vaskülit özellikle vücudun kalpten çıkan ana atar damar ve dallarının damar duvarında vaskülite bağlı tıkanıklığına sebep olan bir hastalıktır. Hastamızın her iki karotis arterinde tıkanıklık belirledik. Monsour’ın Sternum’u (iman kemiği) açılarak, Aorta Carotid Artery Graft (Aortadan şah damarına suni damarla bypass) yapıldı. 1 hafta içinde de sağlığına kavuşup taburcu oldu’ dedi.