“Düşünce varken kelimeler canlıdır; edebiyat hayattan bir kurtuluş değil, hayata doğru bir kaçıştır” der ünlü İngiliz yazar ve eleştirmen Cyrill Connolly.

İnsanı insan yapan özelliklerden biri olan düşünce ve onu besleyen hayat, edebiyatın ham maddesidir. Öykülerin, romanların, şiirlerin her biri bizden evvel yaşanan hayatları, insan doğasını, duygularını, acılarını, aşklarını, ikilemlerini ve kararsızlıklarını anlatır. Kısaca, edebiyat insanı merkeze alan, yaşama dair bir el kitabıdır. Hayata dair bilinçli adımlar atmaya başladığınız bu dönemde Atlas Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün temel amacı edebiyatla yoğrulan, dolayısıyla okuyan, düşünen, sorgulayan ve en önemlisi de üreten bireyler yetiştirmektir.

Bu bağlamda, hayatın içerisinde kendinize farklı koridorlar açmak, 21. Yüzyılda iletişim sınırlarını ortadan kaldıran bir dil olan İngilizceyi her yönüyle kavramaktan geçer. Teknoloji, internet ve sosyal medya ile gündelik yaşamlarımızın sarmalandığı bu çağda Atlas Üniversitesi ve İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim kadrosu olarak siz değerli öğrencilerimizi hedeflerinize ulaştırma yolunda misyonumuz; İngilizcenin dört temel becerisi olan okuma, yazma, dinleme ve konuşma yetilerine hâkim; okuduğu edebi metinleri anlayan, yorumlayan, analiz edebilen, İngiliz Edebiyatının kavram ve kuramlarını bilen öğrenciler yetiştirmektir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının çalışma alanları bir hayli geniştir. Öncelikle İngilizce Öğretmeni veya üniversitelerin hazırlık birimlerinde Okutman olarak çalışabilirler. Yayınevlerinde editörlük, çeşitli medya kuruluşlarında haber metni yazarlığı, program, senaryo, reklam, film, altyazı çevirmenliği ve spikerlik yapabilirler. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi bakanlıklar nezdinde ve çeşitli devlet kurumlarında çalışabilirler.

Sevgili öğrenciler, eğitim ve öğretimi anlamlandıran ve etkili kılan öğeler, sizlerin dil ve edebiyata karşı hevesiniz, sevginiz ve okuduğunuz bölüme ve üniversitenize duyacağınız aidiyettir. Bizler, bu yolda siz öğrencilerimizi mesleki açıdan donanımlı, edebiyatla yoğrulan her birey gibi insana saygılı, mesleki ahlak, bilinç ve sorumluluğa sahip gençler olarak yetiştirmeye hazırız.

Bilgi notu: İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim dili İngilizcedir. Bu nedenle (gerek görüldüğünde)  İngilizce Hazırlık Okulu zorunludur.

TurkishEnglish