TR | EN
BÖLÜM BAŞKANININ MESAJI

Dr. Öğretim Görevlisi Gökben GÜÇLÜDeğerli Öğrenciler,

Edebiyat ile yoğrulan ve yön bulan bir yaşamın ayrıcalık olduğuna inanmışımdır hep. Bu sebepledir ki İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün siz gençlerin hayatında kilit bir rol oynayacağı kanaatindeyim. Okuyacağınız kitapların, tanışacağınız evrensel karakterlerin ve akıl dolu olay örgülerinin yanı sıra edebiyatın okuyan, sorgulayan, araştıran ve eleştirel düşünebilen bireyler yaratmada da etkisi büyüktür. Bugün hissettiklerinizin, ya da tecrübe ettiklerinizin yüzyıllar öncesinden betimlendiğini görmek ise dört yıl boyunca, sizi her seferinde şaşırtan ve hayran bırakan bir deneyime dönüşecektir.

Atlas Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak amacımız; İngiliz dilini iyi konuşan, okuyacakları çok çeşitli eserleri iyi anlayan, metinleri derinlemesine incelemeyi bilen, yorumlayan, çıkarım yapan ve fikrini açıkça ifade edebilen öz güvenli ve donanımlı bireyler yetiştirmektir.

Bu bağlamda İngiliz edebiyatının disiplinlerarası yönünü de göz önünde bulundurarak sekiz yarıyıl boyunca size sunacak olduğumuz müfredat özenle oluşturulmuş, psikoloji, felsefe ve sosyoloji gibi alanlara da dokunan eserler dikkatle seçilmiştir. Bu derslerin her biri sizlerin üreteceği projeler, sunumlar ve çeşitli sınıf ve bölüm içi aktivitelerle zenginleştirilmiştir. Bilimsel üretkenliğinizi arttırmak adına, siz öğrencilerimizin gönül rahatlığıyla alana dair projeler üretebileceği ve araştırmalar yapabileceği X Labs isimli sosyal bilimler laboratuvarı ve 7/24 açık kütüphanemiz, eğitim-öğretim sürecinde hepinizin yararlanacağını umduğum kaynaklardır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün sizlere sunduğu bir başka ayrıcalık ise dünya dilleri içerisinde en çok konuşulan diller arasında yer alan İspanyolcayı sekiz yarıyıl boyunca yoğun bir şekilde sizlere sunmamızdır.  Bu sayede mezun olduğunuzda cebinizde bir yabancı dilin daha olmasının avantajını yaşayacağınıza inanıyorum.

Sizleri izleyeceğiniz kariyer yolunda şekillendirirken elbette ki Çift Anadal ve Yan Dal imkânları da sunmaktayız. Özellikle, kardeş bölüm olarak nitelendirebileceğim ve İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün beslediği ve beslendiği Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) Bölümünde Çift Anadal ve Yan Dal yapmanız, siz öğrencilere sıklıkla tavsiye ettiğim bir konudur.

İngiliz Edebiyatı bölümü Mezunu olmak, önünüze çok geniş bir meslek yelpazesi sunar. Öğretmenlik ve akademisyenliğin yanı sıra resmî ya da özel kurumlarda yazılı ve sözlü çevirmenlik, yayınevlerinde editörlük, medya kuruluşlarında metin yazarlığı ya da altyazı çevirmenliği gibi meslekleri kariyer planlarınız arasında düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli bakanlıklar ve konsolosluklarda da görev alabilirsiniz.

Ancak tüm bunlara ulaşmak; iyi yetişmiş, kültürlü, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, ahlaklı ve meslek bilincine sahip bireyler olmaktan geçmektedir. Atlas Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak hayatınıza dokunmak ve geleceğinizi şekillendirmek üzere her zaman yanınızdayız.

Dr. Öğr. Üyesi Gökben GÜÇLÜ
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı