Diş Protez Teknolojisi; kaybedilmiş dişlerin ve dental fonksiyonların yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla diş hekimi tarafından planlanan tedavinin, çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını güncel teknolojilerle yapan veya yapılmasını sağlayan önemli bir sağlık meslek dalıdır.

Programı başarıyla tamamlayanlara “Diş Protez Teknikeri” unvanı verilir. Diş Protez Teknikerleri, Diş hekimi tarafından, tedavi amacıyla hasta için planlanan ve uygulanmasına karar verilen ağız içi protezleri laboratuvar ortamında hazırlarlar. Ağız ve Diş sağlığının önemi yanında estetik gereksinimlerin de ön plana çıktığı günümüzde, bireyler için, diş hekimleri tarafında planlanan protezin en sağlıklı ve en fonksiyonel şekilde hazırlanmasından Diş Protez Teknikeri sorumludur.

Programın gerektirdiği yeterlilikler, özellikler nelerdir?

Diş Protez Teknolojisi Programına ilgi duyan öğrencilerimizin, YKS (TYT) puan türünde başarılı olması gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin programın gerektirdiği Biyoloji, Fizik, Anatomi, Fizyoloji ve temel tıbbi bilimlere ilgi duyuyor olmaları beklenir. Mezuniyet sonrasında mesleki olgunluk ve yararlılık açısından; üretkenlik, sanat ve tasarıma yatkın olmak, bilimsel verirlerden en üst düzeyde yararlanmasını bilmek, başkalarına yardım etmekten hoşlanmak, mesleğin gerektirdiği modelleme tasarım programlarına ilgi duymak gibi özellikler önemlidir.

Program öğrencilerine ne gibi olanaklar sunuyor?

Alanında uzman bir akademik kadroyla ve multidisiplineer bir yaklaşımla kapsamlı bir eğitim sunan programımız, uygulamalı dersler için tasarlanmış laboratuvarları ve staj olanakları sayesinde öğrencilerimizin okurken, en üst seviyede mesleki deneyim kazanmasını sağlamaktadır.

Öğrencilerimiz, İstanbul Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanemizin uygulama ve staj olanaklarından faydalanarak eğitimlerini yoğun bir deneyimle zenginleştirme fırsatı bulabilecek.

Temel Bilimler Uygulama Laboratuvarı, Multidisplineer Tıp Laboratuvarı, Anatomi, Fizyoloji Laboratuvarları ve program için özel olarak tasarlanan Diş Protez ünitelerimizle eğitim ve uygulama noktasında en modern altyapıyı öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz.

Program öğrencileri İstanbul Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinde uygulanan tamamı negatif basınç sistemine (enfeksiyon hastaneleri ve yoğun bakım ünitelerinde ortamın havasını dışarıya aktaran ve enfeksiyon riskini azaltan) göre tasarlanmış, klinik ve uygulama ünitelerinin ayrıcalığını yaşayacaklardır.

Ayrıca öğrencilerimize çağın getirdiği teknolojik kolaylıklardan en iyi şekilde yararlanabilmeleri mesleki tasarım ve uygulamalarda destek olmak üzere bilgisayarlı ve üç boyutlu modelleme eğitimi verilecektir.

Mezunlar hangi alanlarda çalışma olanağı bulabilirler?

Sağlık Bakanlığı verileri göre, ülkemizde ağız ve diş sağlığı ile ilgili personele duyulan ihtiyaç 2023 yılında yaklaşık 30.000 yeni diş hekimini ve buna paralel olarak Diş Protez Teknikeri ihtiyacını işaret etmektedir.

Mezunlar, diş laboratuvarlarında, diş sağlığı ile ilgili teknik donanım sağlayan firmalarda çalışabildikleri gibi, bir diş kliniğine entegre olabilir ya da bireysel olarak çalışabilirler. Ayrıca mezuniyet sonrasında ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olanlar 4 yıllık Sağlık Yönetimi lisans programına devam edebilirler.

TurkishEnglish