İletişim Atlası

Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tübitak 2209-A ile 500 göçmen çocuğa diş taraması gerçekleştiriyor.

Göçmen Hakları ve Sosyal Uyum Derneği (GÖÇDER) ile Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin hazırladığı proje kapsamında 500 göçmen çocuk diş taramasından geçirilecek.

Göçmen Hakları ve Sosyal Uyum Derneği (GÖÇDER) ile Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘nin hazırladığı proje kapsamında 500 göçmen çocuk diş taramasından geçirilecek. Tübitak 2209-A kapsamında desteklenen ‘Türkiye‘nin Dört Farklı İlinde İkamet Eden Göçmen Çocukların Ağız-Diş Sağlığı Hizmetine Erişiminin İncelenmesi’ öğrenci projesinin yanı sıra GÖÇDER ve Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi işbirliği ile çocukların diş taraması gerçekleştiriliyor.  

Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilimdalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Canan Duman tarafından yürütülen proje kapsamında Ankara ve Hatay İllerinin organizasyonuna Göçmen Hakları ve Sosyal Uyum Derneği (GÖÇDER) Projeye paydaş olarak destek veriyor. Dr. Duman çocuklara sık sık beslenme alışkanlıklarının diş sağlığına yönelik tavsiyelerde bulunurken ‘Yoğurt, peynir, kefir ve ayran ağız ve diş sağlığımıza ne kadar faydalıysa gazlı içecekler, şekerleme ve çikolatada aşırıya kaçmak da o derece zararlıdır.  Zararlı olanları mümkün olduğunca az, faydalı olanları da daha çok tüketmeliyiz” dedi.

GÖÇDER Genel Merkezinde yürütülen çalışmalarda, çocuklara diş sağlığının önemi ve korunması konulu çizgi filimler izletiliyor. Proje kapsamında, ağız ve diş sağlığı taramaları yapılan 500 yerli ve göçmen çocuğun tespit edilen basit diş tedavileri de gerçekleştiriliyor.

Dr. Öğr. Üyesi Canan Duman başkanlığındaki Projenin yürütücüsü Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Şevval Ilgın Aytekin. Projenin araştırmacı diğer öğrencileri Tuana Apaydın, Fatih Samet Uslu ve Sena Çakmak ile gerçekleştirilen taramalar Samsun ve Ankara’nın ardından Hatay ve İstanbul’da devam edecek.

Etkinliğin ilk günü GÖÇDER’e sürpriz bir ziyarette bulunan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok ve Uyum Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin çocuklar ve aileleri ile sohbet ederek, Dernek Başkanı Cenk Sarıgöl’den çalışmaları konusunda bilgi aldı. Dr. Gökçe Ok, “Uyum birlikte, birbirine saygı çerçevesinde yaşayabilme kültürünü güçlendirmek, bunun için diyalog kurmak, ortak anlayışlar edinmektir. Bu sağlıklı bir toplumun gereğidir. Elbette sağlıklı toplumlar birlikte uyum içinde yaşayan insanlardan oluştuğu gibi sağlıklı bireylerden de oluşması önemlidir. GÖÇDER ve Atlas Üniversitesini bu çalışmalarından dolayı tebrik ederiz” dedi.

Ziyaret bitiminde diş taraması yapılan çocuklara ağız temizlik setleri hediye edilirken, çocuklar da dernek faaliyetlerinde yaptıkları resim ve maskelerden konuklara hediye ettiler.