İletişim Atlası

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Yusuf Elgörmüş Teknofest Ekibimizi Tebrik Etti

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerimiz Teknofest 2022 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Finalinde, Epicentrum Ekibiyle ilk 10’a girdi. 

Teknofest Karadeniz’de Üniversitemizi temsil eden öğrencilerimiz final mücadelesinde ilk 10’a girerek iddialarını devam ettirdiler. Bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarmaları amaçlayan Teknofest 2022 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmasında Atlas Üniversitesi Öğrencileri, Epicentrum Ekibiyle Afet Yönetimi kategorisinde iddiasını devam ettirmek üzere Samsun’a gidecek. Epicentrum Ekibinin projesinin hedefinde afet senaryolarında,  insanların hayatta kalma şanslarını en üst düzeye çıkarmak için kazazedelerin mümkün olan en kısa sürede bulunması büyük önem arz etmesi yer aldı. Proje dahilinde tasarlanan insansız aracı, çeşitli afetlerden dolayı kapanan yolları tespit ederek kurtarma ekiplerinin afet bölgesine en kısa sürede ulaşabileceği rotayı çiziyor. 

İnsansız hava aracı uçuşa geçtiği andan itibaren afet bölgesindeki yolların üzerinden uçarak tıkanıklığa sebep olan enkazları, yol çökmelerini ve araç trafiğini görüntü işleme algoritmaları ile tespit ederek sağlık, itfaiye, arama kurtarma ekiplerine uygun rotayı bildirerek kurtarma ekiplerinin enkaz alanına daha hızlı ulaşmasını amaçlıyor. 

Öte yandan Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Yusuf ELGÖRMÜŞ, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa KÜÇÜK ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Engin GÜLAL; ilk yıllarında, ilk kez katılmaya hak kazandıkları yarışmada üniversitemizi başarıyla temsil ederek ilk 10 proje içinde yer alan Teknofest Epicentrum ekibimizi tebrik ettiler.