Nedenleri ve Sonuçları ile Obezite Sempozyumu

Değerli Meslektaşlarımız ve Öğrencilerimiz;

İstanbul Atlas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme & Diyetetik Bölümü tarafından 29-30 Eylül 2023 tarihleri arasında, 2 gün sürecek “OBEZİTE” konulu Atlas I. Beslenme ve Diyetetik Günleri’nin gerçekleştirileceğini duyurmaktan ve sizleri bu bilimsel toplantıya davet etmekten onur duymaktayız.

Öncelikle 11 ilimizde yaşanan deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, bu felakette yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, hayata tutunma gücü, dayanma gücü ve sabır diliyoruz. Bildiğiniz gibi, Covid-19 Pandemisi’nden dolayı 3 yıl boyunca yüz yüze toplantılar yapılmadı. Uzun bir aradan sonra yüz yüze yapmayı düşündüğümüz bu bilimsel toplantı nedeniyle oldukça heyecanlıydık. Bu konuda planımızı yapmışken maalesef yaşadığımız büyük deprem felaketi sonrası toplantımızı yapıp yapmama konusunda çok tereddüt ettik. Ama hem 3. sınıftaki öğrencilerimizin bu toplantıyı çok istemeleri hem de yüz yüze bilimsel toplantıları ve birbirimizi çok özlediğimiz için bu toplantıyı yapmaya ve biraz geç de olsa sizlere duyurmaya karar verdik. Yalnız bu toplantıyı planlarken son yıllarda yaşadığımız ekonomik kriz nedeniyle mümkün olduğu kadar hesaplı yapmak istedik.  Bu yüzden, Türkiye de en çok Beslenme ve Diyetetik Bölüm’ü olan İstanbul’da, Obezite ile ilgili konuşmacı bulmakta zorlanmadık (hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum) ve böylece, maliyeti çok düşük bir toplantı planlayıp katılım ücretlerini minimumda tutmayı başardık. Beslenme ve Diyetetik ve Tıp alanındaki akademisyenlerden oluşan çok değerli konuşmacılarımızla obezite ile ilgili konuları sizlere sunmaya hazırlanıyoruz. Bu sempozyumda, her biri kendi alanında çok değerli  pek çok genç akademisyeni Beslenme ve Diyetetik camiasına tanıştırarak ve öğrencilerimizle buluşturarak; yol gösterici ve teşvik edici bir bilinçle hareket etmekteyiz. Obezitenin nedenleri ve sonuçlarını tartışacağımız bu toplantıda sizlerden gelen sözel ve poster bildiriler de kabul edilecektir.

Obezite kronik, tekrarlayan, çok faktörlü bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Uluslararası Hastalık Sınıflandırılması tarafından (International Classification of Disease-ICD) tanımlandığı gibi obezite, metabolik sendrom, diyabet, kalp-damar hastalığı ve kanser vb. diğer bulaşıcı olmayan hastalıklar için de önemli bir risk faktörüdür.

Obezite, yetişkinlerle çocuklar ve gençler arasında prevalansı hızla artan bir hastalıktır. DSÖ’nün 2022 raporuna göre BKİ ≥ 30 kg/m2’nin üzerinde olan kişi sayısı 2010 yılında 696 milyon (%15,5) iken, 2025 yılında bu sayının 1 milyar 269 milyona (%22,9), 2030 yılında ise 1 milyar 469 milyona (%25,1) ulaşması öngörülmektedir.

Çok komplike olan bu hastalığın tedavisi de multidisipliner bir yaklaşımı gerektirmekte ve diyetisyenlerin bu ekipte büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Bu yüzden Atlas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü olarak Tıp ve Beslenme ve Diyetetik alanındaki seçkin bilim insanlarının değerli katkılarıyla obezite ile ilgili güncel bilgilerin tartışılacağı bu bilimsel sempozyumda siz meslektaşlarımızı ve öğrencilerimizi ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyacağımı belirtir, sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.


Prof. Dr. M. Emel ALPHAN

Sempozyum Başkanı