İletişim Atlası

Prof. Dr. Emel Alphan’ın “Obezite” Kitabı Yayınlandı

Birbirini etkileyen pek çok kompleks faktör, obezitenin nedenleri arasında olduğu gibi, obezite de vücuttaki organların çoğunda komplikasyona neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Doğal olarak bu kadar komplike bir hastalık olan obezite, basit bir enerji dengesizliği sorunu olarak görülemez. Bilimsel olmayan popüler diyetlerle de zayıflanabilir ancak, kalıcı ve sağlıklı sonuçlar elde edilemez. Unutulmamalıdır ki;

MUCİZE BİR DİYET, BESİN ve BESİN DESTEĞİ YOKTUR

Bu kitapta da anlatıldığı gibi, çok karmaşık bir hastalık olan obezitenin tedavisinin tek bir disiplin tarafından gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Obezite tedavisi ancak hekim, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog/psikiyatrist gibi sağlık profesyonellerinin bir araya gelmesiyle oluşturulacak multidisipliner bir ekibin, sistemli ve uzun süreli birlikte çalışmasıyla gerçekleştirilebilir.

Hasta ile birlikte takım çalışması, sabır ve özveri gerektiren obezite tedavisine yardımcı olacağını umarak hazırladığımız bu kitapta, tıp biliminin bugün itibarıyla ulaştığı son gelişmeler ışığında, obezitenin nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirdik.

Bu kitabın Tıp ve Beslenme & Diyetetik camiasına yararlı olması dileğiyle. Sevgiler..

Prof. Dr. M. Emel Alphan