Sağlık ve Kaliteli Yaşam

Temel insan haklardan biri olan sağlık, yaşam için oldukça önemlidir. Başarılı, mutlu uzun bir yaşam için olması gerekenlerin başında sağlık ve kaliteli yaşam yer almaktadır. İnsan sağlığını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında; çevre, ekonomik ve sosyal yapı gibi faktörler yer alır. Günümüzde insan sağlığı üzerinde başta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) olmak üzere birçok insan araştırma yapıyor. Sağlık kavramı; soyut bir durumdan ziyade fonksiyonel terimlerle anlaşılabilen bir sonuca ulaşma aracıdır. 

Kaliteli Yaşam Nedir?

Kaliteli yaşam, refah düzeyi ile doğru orantıdadır. Bireyin yaşadığı yer ve kendi kültürüne göre ideal koşullara sahip olmasıdır. Kaliteli yaşam için ideal yaşam koşulları ile mevcut koşullar arasında büyük farklar olmaması gerekmektedir. Yaşam kalitesini ölçerken izlenen faktörler arasında; yaşanılan çevrenin sağlıklı ve güvenli olması, gereken hizmetlere ulaşımını kolay olması, fiziksel ihtiyaçların yeterli düzeyde karşılanması, sağlık durumunun günlük hayat gerekliliklerine engel olmaması sosyal desteğin varlığı, huzurlu ve baskısız bir yaşam alanı, güvenilir maddi koşullar ve tüm bu faktörlere erişimde bir başkasına muhtaç olunmaması yaşam kalitesini yükselten faktörlerdendir.

Sağlıklı ve Kaliteli Yaşamın 5 Kuralı

Uzun ve sağlıklı bir ömür için günlük hayatınızda ve alışkanlıklarınızda uygulayacağınız bazı değişikler kalitenizi yükseltebilir, bedeninizin ve zihninizin maksimum kapasitede çalışmasına olanak tanıyabilir. Sağlıklı ve kalite bir yaşam için;

1 – Dengeli beslenin.

2 – Sigara ve alkolden uzak durun.

3 – Uykunuzu düzenli alın.

4 – Spor yapın.

5 – Güneşten uzak durun.