İletişim Atlası

Sağlıkta ve Hastalıkta Otofaji Etkinliği

Tıp Fakültesince düzenlenen Bilimsel etkinlikler kapsamında  7 Aralık 2020 tarihinde saat 13:00-14:00 arasında , Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Devrim GÖZÜAÇIK tarafından  online olarak ‘Hastalıkta ve sağlıkta otofaji ‘ konulu  bir konferans  vermiştir.

Tanım olarak otofaji terimi hücrenin kendi kendini  savunma mekanizması olarak algılanabileceği gibi  eğer hücre  hayatta kalmayı başaramayacağının kararını verdiğinde  programlı bir şekilde kendini ölüme yönlendirmektedir.

Programlı  hücre ölümü canlı gelişim süreçlerinin her aşamada görülen normal bir durumdur. Embriyo şekillenmek için bu ölüm mekanizmalarını  seçici bir şekilde kullanmaktadır. Otofaji canlıda  hücre döngüsünün düzenlenmesinde bir denge unsuru olarak kullanılmaktadır. Buna karşılık  açlık, beslenme, mikroçevre özellikleri ve  ilaçların kullanılması gibi çeşitli etmenler otofajiye seçici bir şekilde  yol açabilirler.

Bütün bu otofajik süreçleri etkileyen moleküler ve genetik mekanizmalarının tartışıldığı bu konferansta Dr.Gözüaçık ve ekibi tarafından planlanmış yapılmış ve yapılmakta olan  proje  ve araştırmalara ait sonuçları tartışıldı.

Etkinlik linkine buradan ulaşabilirsiniz.