İletişim Atlası

Türk Doktorların Geliştirdiği Covid 19 Aşısı %95 Oranında Başarı Sağlıyor

Virüs şu anda dünya çapında 191 ülke ve bölgede 55,7 milyondan fazla insanı etkiledi. Açıklamalar Türk doktorların geliştirdiği faz 3 seviyesindeki aşı denemesinin ilk sonuçları, aşının çok yüksek oranda başarılı olduğunu gösteriyor.

Son etkinlik analizi, aşının COVID-19’a karşı ilk dozdan 28 gün sonra % 95 etkili olduğunu gösteriyor.

Türk hekimler Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, koronavirüs aşısının geliştirmesinde kullandıkları mRNA teknolojisi üzerinde yaklaşık 25 yıldır çalışıyor.

BioNTech CEO’su ve kurucu ortağı Dr. Uğur Şahin, aşının erken koruma sağladığının altını çizerek, nihai etkinlik analizi yapılan ilk küresel çalışmanın, COVID-19’a karşı yüksek bir koruma oranına işaret etmesinden dolayı minnettar olduğunu söyledi. Dr. Uğur Şahin ayrıca aşının, ilk 30 [mikrogram] dozdan sonra çok hızlı bir şekilde yüksek koruma sağladığını ekledi.

Ciddi bir sorun görünmeksizin, yapılan analizler, aşının en önemli yan etkisinin%3,8’lik bir sıklıkta yorgunluk ve %2’de baş ağrısı olduğunu gösterdi.

Analizler 170 doğrulanmış vakaya dayanıyor: 162’si plasebo grubundayken, sekizi aşı grubunda yer alıyor. Ayrıca araştırma sırasında 10 ağır vaka görüldü.

Araştırma, hastalığa karşı en savunmasız görülen 65 yaşından büyük yetişkinlerde de aşının % 94’ün üzerinde etkinlik gösterdiğini kanıtlamış durumda.

Araştırmacılar, aşıdan 2020’de küresel olarak 50 milyon doza kadar ve 2021’in sonunda 1,3 milyar doz üretmeyi bekliyor.

Faz 3 denemesi 27 Temmuz’da 43.661 küresel katılımcı üzerinde uygulanan aşıdan, 41.135’i 8 Kasım’da ikinci bir doz aldı.

Kaynaklar: AA, Euronews