Menü

2. Derin Beyin Stimülasyonu Kongresi

28 Mayıs 2024

Uluslararası Derin Beyin Stimülasyonu derneğinin 2. Kongresi 29-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Polat Renaissance Otel’de gerçekleştiriliyor.

Özellikle Parkinson hastalığı başta olmak üzere hareket bozukluklarında, epilepsi hastalığında, obsesif kompülsif bozukluklar, tik bozuklukları, ağır depresyon gibi psikiyatrik hastalıklarda son 35 yıldır başarıyla kullanılan bu cerrahi yöntem halk arasında beyin pili ameliyatı olarak biliniyor. Son yıllarda Alzheimer demans, alkol ve madde bağımlılığı, otizm gibi bazı hastalıklarda da deneme aşamasında olan beyin pili, bu hastalıkların tedavisi için de umut vaad ediyor.

Otuz beş farklı ülkeden, Nöroloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Psikiyatri, Nörobilim, nöropsikoloji, biyomedikal mühendisliği gibi pek çok farklı bilim dalından 300’ün üzerinde katılımcıyla gerçekleşiyor olan  kongrede, dünyanın farklı bölgelerinden ve ülkemizden alanında uzman akademisyenler tarafından derin beyin stimülasyonu uygulamalarının en güncel durumu ve gelecekteki olası gelişme imkanları tartışılıyor. Dernek başkanlığını beyin pili ameliyatlarının fikir babası olan ve ilk uygulayıcı ekipte yer alan Prof. Abdelhamid Benazzouz’un yaptığı organizasyon komitesinde ayrıca Hollandada bilimsel çalışmalarını devam ettiren ve  Türk vatandaşı da olan Prof. Dr. Yasin Temel’in yanı sıra  farklı ülkelerden bilim insanları  yer alıyor. Kongrenin ev sahipliğini, lokal düzenleme komitesi başkanı  İstanbul Atlas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersoy Kocabıçak ile birlikte ülkemizin farklı bölgelerinde görev yapan değerli bilim insanları yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Kayıtlar:

18 Haziran 2024

6 Haziran 2024