Menü

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü (Türkçe/İngilizce)

Dil ve konuşma terapisi ülkemizde yeni gelişmekte olan, birçok alanda duyulan, otonomisi olan ve ihtiyaç nedeniyle geleceğin meslekleri arasında yerini almış bulunan popüler bir meslek alanıdır.

Bölüm Hakkında

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü; birbirini bütünleyen disiplinler arası (interdisipliner) ve çoklu disiplinli (multidisiplineer) bağımsız, uygulamalı bir bilim alanıdır. Bu özelliğinden dolayı da birçok tıp ve sağlık bölümleri ile iç içedir ve tanı/terapi süreçleri de ortak yürütülebilmektedir. Özellikle KBB ile ses bozuklukları, psikiyatri ve psikoloji ile kekemelik, plastik cerrahi ile dudak-damak yarıkları, ortodonti ile diş ve çene problemleri, odyoloji ile işitsel rehabilitasyon, nöroloji ile edinilmiş nörojenik dil bozuklukları (afazi) ve yutma problemleri, birlikte takip edilmektedir. Dil ve Konuşma Terapisi ülkemizde yeni gelişmekte olan ancak birçok alanda duyulan ihtiyaç nedeniyle geleceğin meslekleri arasında yerini almış bulunan popüler bir meslek alanıdır.

İstanbul Atlas Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü olarak amacımız; bilgiye ulaşma yollarını bilen, sorumluluk alabilen, mesleki uygulama becerisi kazanmış, yüksek muhakeme gücüne sahip ve etik kurallar çerçevesinde mesleğini en iyi şekilde icra edebilecek “Dil ve Konuşma Terapistleri” yetiştirmektir.

Programın gerektirdiği yeterlilikler nelerdir?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümüne ilgi duyan öğrencilerimizin, YKS (AYT) sayısal puan türünde başarılı olmaları gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin programın gerektirdiği psikoloji, biyoloji, fizyoloji ve temel tıbbi bilimlere ilgi duyuyor olmaları beklenir. Mezuniyet sonrasında mesleki olgunluk ve yararlılık açısından; bilimsel verirlerden en üst düzeyde yararlanmasını bilmek, gelişmiş bir iletişim ve ikna becerisine sahip olmak, başkalarına yardım etmekten hoşlanmak, disiplinli ve sabırlı olmak gibi özellikler önemlidir.

Program öğrencilerine ne gibi olanaklar sunuyor?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde yer alan teorik derslerden anatomi, fizyoloji, nöroloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk nörolojisi, psikiyatri, kulak burun boğaz, genetik, ortodonti, plastik cerrahi, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi biyomedikal bilimler ile ilgili dersler tıp fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. Fonetik, akustik, fonoloji, psikodilbilim, nörodilbilim, kognitif nörobilim, klinik dilbilim, özel eğitim bilimleri ile bölümün ana dersleri olan dil bozuklukları (gecikmiş konuşma vb.), konuşma bozuklukları (kekemelik vb.), ses ve yutma bozuklukları da alanında yetkin bölüm öğretim elemanları tarafından verilmektedir.

İstanbul Atlas Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü olarak klinik uygulamaya yönelik eğitimlerin ön planda olması amaçlanmaktadır. Hem Vadi İstanbul kampüsü içerisinde yer alan laboratuvarlar ve son teknoloji cihazlar ile hem de İstanbul Medicine Hastanesinde uygulama ve staj olanakları ile zengin bir mesleki deneyim fırsatı sunulacaktır. Ayrıca özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile de iş birliği yapılarak tüm hasta ve danışan gruplarına ulaşılmaya çalışılacaktır. Özel Gereksinimli ya da farklı gelişen gruplarda (Otizm Spektrum Bozukluğu, İşitme Engeli, zihinsel engel vb.) mevcut engele ek olarak dil ve konuşma güçlüğü de sıklıkla görülmektedir. Dolayısıyla hem tipik gelişim gösteren hem de özel gereksinimli bireylere dil ve konuşma terapisi hizmetlerinin sunulması ve öğrencilerimizin bu gruplar ile uygulama yapması sağlanacaktır. Dil ve konuşma terapisi laboratuvarlarımız: Gecikmiş Dil Konuşma Laboratuvarı, Konuşma Sesi Bozuklukları Laboratuvarı, Akıcı Konuşma Bozuklukları Laboratuvarı, Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Laboratuvarı, Nörojenik Konuşma Bozuklukları Laboratuvarı, Ses Bozuklukları Laboratuvarı, Yutma Bozuklukları Laboratuvarı olmak üzere 500 m2 lik bir alana dağılmış olup öğrencilerimizin eğitim standartlarını en yükseğe taşıyacaktır. Ayrıca fakültemiz bünyesinde bulunan diğer sağlık bilimleri programları ile koordineli şekilde seçmeli derslerden faydalanarak eğitimlerini zenginleştirebilir, başarılı olurlarsa diğer sağlık bilimleri programlarından birisinde Yan Dal, Çift Anadal olanağı bulabilirler.

Mezunlar hangi alanlarda çalışma olanağı bulabilirler?

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü mezunları; devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri ile özel hastanelerin dil ve konuşma terapisi kliniklerinde çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde Dil ve Konuşma Terapisti olarak görev alabilmektedirler. Ayrıca yaşlı bakım merkezi ve huzurevlerinde de çalışabilmektedirler. Dil ve Konuşma Terapistleri kendilerine ait özel klinik kurabilecekleri gibi ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları kliniklerde de hizmet sunabilirler. Yurtdışında Dil ve Konuşma Terapistleri okullarda da çalışabilmektedirler ve ülkemizde de bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Okullarda istihdamın sağlanması ile öğrencilere yerinde dil ve konuşma terapi hizmetlerinin yapılması planlanmaktadır. Ayrıca mezunlarımız lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapma imkanları da bulacaklardır.

Akademik Kadro

Dr. Öğr. Üyesi
Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı BaşkanıDil ve Konuşma Terapisi Bölümü Başkanı

TEL:

1523 (Dahili)
Prof. Dr.

Pınar EGE

Dil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans Programı Öğretim ÜyesiDil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Üyesi

TEL:

1501 (Dahili)
Dr. Öğr. Üyesi

Ümit DAŞDÖĞEN

Diğer Kurumlardan Ders Veren Öğretim Üyesi

TEL:

1501 (Dahili)
Dr. Öğr. Üyesi

Aşena KARAMETE

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Üyesi

TEL:

1501 (Dahili)
Dr. Öğr. Üyesi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Üyesi

TEL:

1501 (Dahili)
Dr. Öğr. Üyesi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Üyesi

TEL:

1501 (Dahili)
Dr. Öğr. Üyesi

Dicle SEBEN

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim ÜyesiDil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans Programı Öğretim Üyesi

TEL:

1501 (Dahili)
Dr. Öğr. Üyesi
Tıp Fakültesi Öğretim ÜyesiDil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Üyesi
Öğretim Görevlisi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Görevlisi

TEL:

1501 (Dahili)
Öğretim Görevlisi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Görevlisi

TEL:

1527 (Dahili)
Öğretim Görevlisi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Görevlisi

TEL:

1501 (Dahili)
Öğretim Görevlisi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Görevlisi

TEL:

1551 (Dahili)
Arş. Görevlisi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Araştırma Görevlisi

TEL:

1513 (Dahili)
Arş. Görevlisi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Araştırma Görevlisi

TEL:

1535 (Dahili)
Arş. Görevlisi
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Araştırma Görevlisi

TEL:

1516 (Dahili)