TR | EN
FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON
DUYURULAR

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümümüz Açılmıştır

Fizyoterapi ve rehabilitasyon; yaralanma, hastalık, çevresel faktörler, travma ve yaşlılık gibi nedenlerle eksilme, bozulma veya engellilik gösteren fonksiyon ve hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan, elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması gibi bazı fizik tedavi modalitelerinin yanı sıra egzersizler veya çeşitli uygulamalarla hastaların tedavisine verilen isimdir.

4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programından mezun olan fizyoterapistler, bireylerin fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal iyilik hâlini geliştiren multidisipliner sağlık ekibinin önemli bir parçasıdır. Fizyoterapistler; ortopedi ve travmatoloji, pediatri, nöroloji, pediatrik nöroloji, kadın doğum, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, göğüs hastalıkları, romatoloji gibi pek çok birimde aktif olarak rol alabilirler.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tanımına göre ise fizyoterapistler; insanlardaki motor fonksiyonları restore etmek veya geliştirmek, hareket kabiliyetini artırmak, ağrılı durumların tedavisini gerçekleştirmek ve yaralanma, hastalık veya diğer bozukluk durumlarının getirebileceği fiziksel problemleri tedavi etmek veya önlemek için değerlendirme yapan, rehabilitasyon programlarını planlayan ve uygulayan kişilerdir.

Fizyoterapistler tarafından kişiye özgü olarak planlanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programı, hasta veya sağlık sorunu olan bireylerin maksimum yaşam kalitesine erişmesini amaçlar. Hasta veya sağlıklı kişilere gereken egzersiz reçetesini yazma ve uygulama hakkına sahiptir.

Alanında uzman akademik kadromuz ve multidisipliner bir yaklaşımla öğrencilerimizin en üst düzeyde eğitim almasını, bilgi ve becerilerini mesleki etik prensipler çerçevesinde başarılı bir şekilde çalışma hayatlarına yansıtmalarını hedefliyoruz. Toplam 6.100 metrekarelik alana sahip, içinde Türkiye’nin en büyük multidisipliner laboratuvarlarını barındıran 38 adet eğitim, uygulama ve ileri düzey araştırma laboratuvarımızı bu misyonda öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Temel Bilimler Uygulama Laboratuvarı, Multidispliner Tıp Laboratuvarı, Anatomi, Fizyoloji Laboratuvarları ve Program için özel olarak tasarlanan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Laboratuvarı ve Ergoterapi Laboratuvarları ile öğrencilerimize mesleki deneyimlerimizi en iyi şekilde aktarma olanağı sağlıyoruz.

Aldıkları eğitimi uygulamaya dökebilmeleri ve mesleki hayata en iyi şekilde aktarabilmeleri için öğrencilerimize, Tıp Fakültemiz ve Üniversitemiz bünyesinde hizmet veren hastane ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemizde uygulama ve staj olanağı sağlıyoruz.

Fizyoterapistler geniş bir çalışma alanına sahiptir. Hastaneler, özel eğitim kurumları, tıp merkezleri, özel sağlık kurumları, üniversiteler, kaplıca/termal tesisleri, spor/sağlıklı yaşam merkezleri, huzur evleri, profesyonel ve amatör spor kulüpleri ve daha birçok yerde görev alabilirler. Görev sırasında fizyoterapistler; hekimler, hemşireler, ergoterapistler, fizik tedavi teknikerleri gibi rehabilitasyon ekibinin diğer profesyonelleri ile iletişim ve etkileşim hâlinde çalışırlar.

Bölümümüze 2021 YKS sonuçlarına göre öğrenci alınacaktır.